https://www.gerb.bg/bg

За надпартиен консенсус в здравеопазването зоват от „Заедно за повече здраве“

За надпартиен консенсус за ускорено развитие на здравеопазването се обявиха от инициативата „Заедно за повече здраве“. В нея са Български лекарски съюз (БЛС), Български фармацевтичен съюз и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. Техният призив с предложение за конкретни политики в здравеопазването бе изпратен до политическите сили с най-голям шанс да влязат в следващия парламент, според прогнозите на социологическите агенции.

Продължителността на живота у нас се е увеличила, но българите все още живеят 7 години по-малко в сравнение с гражданите на петте най-големи държави в ЕС, изтъкват от медицинската инициатива. Със сегашните темпове на развитие на здравеопазването ще са ни нужни 38 години, за да догоним средната продължителност на живота в тези страни (82 години), пишат от инициативата „Заедно за повече здраве“.

Предотвратима смъртност в България е близо 3 пъти по-висока в сравнение с тези страни. Смъртността от сърдечно-съдови заболявания в страната ни намалява, но все още е два до три пъти по-висока спрямо петте най-големи държави в ЕС. Над 50 г. са ни нужни, за да ги догоним по отношение на предотвратимата смъртност от исхемична болест на сърцето и мозъчно-съдови заболявания.

От Българския лекарски съюз (БЛС)Българския фармацевтичен съюз (БФС) и от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) призовават за консенсус по темите:

∙ Ускореното развитие на здравната система може да доведе до догонване на европейските здравни показатели в рамките на следващите 10 години.

∙ През следващите 5 години България трябва да догони ЕС по отношение на публичните инвестиции за здраве и те да се увеличат от 4.2% на 8% от БВП, или от 6 млрд. до 10 млрд. лв.

∙ Нарастването на инвестициите в здравеопазване трябва да бъде съпроводено от повишаване на тяхната възвращаемост чрез ефективно използване и ускорена дигитализация, измерена чрез подобрени здравни резултати за обществото и засилено икономическо развитие на страната.

∙ Нужно е запазване, надграждане и оптимизация на здравноосигурителния модел с доброволни здравни фондове, които да дофинансират системата.

∙ Нужна е държавна политика в областта на професионалното развитие и финансова удовлетвореност на здравните кадри по региони.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

РЕКЛАМА

spot_img

Още от рубриката

Русия съобщи за превземането на село Сокол в Донецка област

Руското министерство на отбраната съобщи за превземането на село...

Терзиев обеща развитие на северните райони на София

Развитието на северните райони на София е сред водещите...

Жена загина при тежка катастрофа край Кочериново

Жена загина при тежка катастрофа на автомагистрала "Струма" край...

Пожар избухна на остров Лесбос

Силният вятър разпалва пламъците

Пожар гори край магистрала Тракия в района на Чирпан

Движението по магистралата не е затруднено

Реклама

spot_img

Продължете да четете

Симеон Дянков очаква кабинет на Росен Желязков с първия мандат

Моята прогноза е, че Росен Желязков ще бъде кандидат...

Юлиян Попов: Въглищните централи загиват

Ще има промяна в името на Зелената сделка

На втори тур се решава кой ще е новият патриарх (СНИМКА)

Врачанският митрополит Григорий и видинският митрополит Даниил отиват на...

Св. Синод избира нов патриарх

Днес беше свикан патриаршески избирателен църковен събор за избор...

Риши Сунак подаде оставка

След съкрушителното поражение на консерваторите

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg