https://www.gerb.bg/bg

Предложенията на ГЕРБ били резултат от добрия им слух

Снимка/източник: БГНЕС

Има нужда от промени в Конституцията, които са в правомощията на Велико народно събрание, а предложенията за промени, представени вчера от премиера Борисов, не са импровизация от началото на седмицата, а плод на няколко седмична подготовка и добър слух.

Тази теза разви в студиото на БиТиВи вицепремиерът Томислав Дончев. Той дори обясни, че върху тази промени се работи вече от пет години и припомни, че в програмата на ГЕРБ от последните избори е записано „търсенето на консенсус за промени в основния закон и съдебна реформа„.

Предложенията ни са резултат от добрия ни слух,

посочи Дончев, обяснявайки, че за един политик дори не е толкова важно да говори добре, а по-важно е да слуша и чува добре.

По думите на Дончев, в предишните години не е била събирана достатъчно парламентарна подкрепа за такива по-сериозни промени, а сега, според него и според ГЕРБ, има доста по-голям шанс. След предложенията на ГЕРБ всеки, който твърди, че няма нужда от подобни промени, ще трябва да се аргументира защо.

Нужда от рестарт има. Безспорен факт е, че демокрацията е в криза. Голяма част от българските граждани нямат доверие на държавните институции. Една реорганизация на начина, по който функционира държавата, е шанс тя да започне да работи за тях, обясни Томислав Дончев.

Той отхвърли обаче всякаква аналогия на предложенията на ГЕРБ с визията в годишната реч на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, който заяви нуждата от „рестарт на демокрацията“.

Дончев е категоричен, че не би могъл да бъде следващият премиер на страната, тъй като е политически обвързан. Решението за правителството, което ще трябва да организира изборите за ВНС и ще управлява страната, ще се вземе от Народното събрание.

Моето мнение е, че правителството трябва да бъде надпартийно, каза още вицепремиерът и добави:

Би било чудесно да имаме решение за свикване на ВНС през ноември, посочи Дончев.

Томислав Дончев увери, че ГЕРБ не целят печелене на време във властта. Всяко оставане в Министерски съвет е вреда за ГЕРБ, тъй като за тях е най-изгодно да има избори веднага. Не подават оставка и остават в МС, защото едни избори сега не биха довели до никаква сериозна промяна, а само ще се сменят някои фигури и нюанси.

Иначе Томислав Дончев изказа личната си надежда в най-скоро време да възвърне гражданските си права и да може вече да протестира. Той призна, че кабинетът му в Министерски съвет е далеч по-неуютно място от някои от кръстовищата в страната.

Като отговор на репликата на Христо Иванов „как не ги е срам“, Томислав Дончев заяви, че не чува нищо ново, а с Христо Иванов имат общата визия за търсенето на справедливост, а спорът е по отношение на технологията. Томислав Дончев отрече обвинението да са саботирали съдебната реформа преди 5 години, тъй като Христо Иванов като министър на правосъдието бил получил подкрепата на Министерски съвет.

Според Дончев действително има нужда от намаляване на броя на депутатите, дори и като аргумент за намаляване на разходите.

Колко от депутатите познавате и помните,

запита вицепремиерът, който е убеден, че имаме нужда от ярки личности с персонални качество. Въпреки това той призна, че намаляването на количеството не винаги е шанс за качество.

Личната прогноза на Томислав Дончев е, че ни очаква време на протести поне една година. Но той се надява следващите избори да бъдат по-рано от март месец 2021 г.

Борисов предлага основно:

– намаляване на броя на депутатите. За обикновено Народно събрание броят на депутатите да бъде свит от 240 на 120. При Велико Народно събрание народните избраници вместо 400 да са 280.

– от ГЕРБ предлагат вместо Висш съдебен съвет (кадровият орган на съдебната система – б.р.) да има само Съдебен съвет на съдиите и Съдебен съвет на прокурорите. Двата съвета ще решават отделно кадровите въпроси, свързани със съдиите, от една страна, и прокурорите и следователите, от друга.

– ограничаване правомощията на министъра на правосъдието само до това да предлага проекти на бюджети и да управлява недвижимите имоти на съдебната власт;

– гражданите да могат да сезират Конституционния съд.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

РЕКЛАМА

spot_img

Още от рубриката

Шест общински дружества си търсят опитни управленци

Общинските съветници от ПП-ДБ-Спаси София Борис Бонев, Бойко Димитров...

Арестант почина в РПУ – Ямбол

Прокуратурата започна разследване по случая

Катастрофа на пътя Русе-Бяла прати четирима в болница

Движението в участъка се регулира от полицейски екипи

Столична община купува 18 нови трамвая

Те ще возят пътниците по линии №20 и №22

Съдът в Страсбург отмени присъда срещу България по дело за промяна на пола

За първи път по дело срещу България Европейският съв...

Заети адвокати отложиха делото „Дебора“

Заседанието е пренасочено за 30 юли

Реклама

spot_img

Продължете да четете

Гръцка медия: В Северна Македония говорят на български диалект

Езикът, който говорят в Република Северна Македония, е български...

60% избирателна активност на втория тур във Франция

Избирателната активност на балотажа на парламентарните избори във Франция...

Зеленски: Засилваме своята ПВО мощ

Във вечерното си обръщение украинският президент Володимир Зеленски благодари...

Руски съд осъди американец, роден в Русия, но осиновен в САЩ, за наркотрафик

Руски съд осъди в четвъртък американския гражданин Робърт Романов...

Съпругата на испанския премиер се яви пред съда по обвинения в корупция

Бегона Гомес, съпругата на испанския премиер Педро Санчес, се...

Бербок: Путин иска да разклати европейската сигурност

Помощта за Украйна не била благотворителност

Драми в ДПС. Партийни структури скочиха на Делян Пеевски. Молят Доган да се намеси (ДОКУМЕНТИ)

ДПС не е ЕООД и никой не може да го прибира в портфейла си, категорични са депесари

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg