https://www.gerb.bg/bg

Кой, кога и защо прави опити за покушение срещу Сталин (СНИМКИ)

Снимка: Russia Beyond

Историята на опитите за покушение срещу всесилния „баща на народите“ е пълна с тайни и митове. Някои от известните ни случаи са измислени от съветските тайни служби, други са абсолютна фантастика, докато трети пък все още са под гриф „секретно“. Към днешна дата за сравнително истинни се считат четири версии.

На разстояние един изстрел

G. Петрусов/От колекцията на Славе Катамидзе/Getty Images

На 16 ноември 1931 г. генералният секретар на Централния комитет на Всесъюзната комунистическа партия на болшевиките се разхожда из улиците на Москва, когато изведнъж го доближава мъж, който опитва да извади револвер. Сталин е спасен не от бодигардите си, а от служител на службата за държавна сигурност ОГПУ, който се оказва наблизо. Той хваща нападателя за ръката и го поваля на земята.

Извършителят се оказва Леонид Огарьов (познат и под имената Платонов и Петин), бивш офицер от Бялата гвардия и член на Руски общовоински съюз (РОВС) на емигрантите, както и агент на британското разузнаване. Той пристига в Москва малко преди това, а ОГПУ започват да го наблюдават.

Съветският лидер Йосиф Сталин, придружен от тайни агенти на Главното разузнавателно управление (ГРУ), в края на 1920-те Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images

Огарьов събира разузнавателна информация в столицата, когато случайно вижда съветския лидер сред минувачите. Наблюдаващите го руски служби обаче не му позволяват да се възползва от възможността. Скоро той е обвинен в тероризъм и шпионаж и е екзекутиран.

Опитът за покушение шокира съветското ръководство. Правителствени лица поръчват охраната на Сталин да бъде подобрена и съвместо подписват резолюция: „Разходките пеша на другаря Сталин в Москва трябва да бъдат прекратени“.

Грешната кола

Савелий Дмитриев, снимка: НКВД СССР

На 6 ноември 1942 г. Савелий Дмитриев, който служи в полк, разквартируван в Москва, напуската военната си единица и, вземайки пушка, тръгва към Червения площад. Войникът се преструва на караул и заема пост на кремълските Спаски врата.

Дмитриев чака правителствената кола да излезе от портите и открива огън. В автомобила е Анастас Микоян, народен комисар по външната търговия на СССР, който остава невредим. След кратка схватка охраната успява да залови нападателя жив.

Съветският лидер Йосиф Сталин (1879-1953) до колата си Hulton Archive/Getty Images

При последвалите разпити е установено, че целта на войника не е бил Микоян, а самият Сталин, но по погрешка напада друга кола. Дълго време службите за сигурност опитват да открият кой стои за всичко това, като интервюират близки и приятели на Дмитриев, посещават райони на бойни действия, където разговарят с негови колеги.

Те обаче не успяват да установят никаква връзка между стрелеца и какъвто и да било ницистки и антиреволюционен елемент. Медицинска експертиза показва, че Дмитриев има психични проблеми. В медицинска оценка от 1943 г. се казва: „След постъпване в болницата на НКВД „Бутирская“ той се оплаква от слухови халюцинации. Казва, че чува Рузвелт да говори с него по радиото от Америка“.

„Дълъг скок“

Сталин, Рузвелт и Чърчил на Техеранската конференция Corbis чрез Getty Images

След като през октомври 1943 г. германско разузнаване научава, че Сталин, Чърчил и Рузвелт планират конференция в Техеран, те решават да разработят операция „Дълъг скок“, чиято цел е отвличане или физическо елиминиране на лидерите на антихитлеристката коалиция.

Преди избухването на Втората световна война Иран е категорично в сферата на влияние на Третия райх. Дори след частичната окупация на страната от съветските и британските войски през 1941 г., както и свалянето на прогерманския шах Реза Пахлави, немците успяват да запазят част от своята разузнавателна мрежа в страната.

Операцията е поверена на най-добрия експерт по специални операции на Третия райх, оберщурмбанфюрерът от СС Ото Скорцени, който на 12 септември същата година успява да спаси Бенито Мусолини от плен. Първата група диверсанти трябва да се свърже с местни агенти и да подготви всичко за пристигането на втората група, начело със самия Скорцени, чиято задача е да плени или убие съюзническите лидери.

Скорцени, 1943 г., снимка: Свободни източници

Германците знаят, че докато британските и съветските мисии се намират близо една до друга, американската е далеч в покрайнините на града. Така Рузвелт, който трябва да пътува по няколко пъти на ден за среща през тесните улички на Техеран, се превръща в основна мишена.

Операцията обаче е обречена от самото начало. Благодарение на информация, събрана от съветския шпионин Николай Кузнецов, съветските разузнавателни служби знаят за предстоящия опит за покушение и неутрализират първата германска група, която десантира край град Кум, на 70 км от Техеран. След като първата група е хваната, операцията е отменена. „Дългият скок“ е прекратен в „полет“.

Срещу Сталин с гранатомет

Таврин след ареста, снимка: НКВД СССР

Несъмнено най-добре подготвеният опит за покушение срещу Сталин е поверен на агента на германското разузнаване Пьотър Таврин (с истинско име Шило). Той получава пистолет с отровни и експлозивни куршуми, както и ръчен гранатомет Panzerknacker. Прикрепен към ръката, той пробива 40-мм броня на разстояние до 30 метра.

Командирът на гранатометната рота Таврин преминава на германска страна през май 1942 г. (според други източници е пленен). Готов да съдейства на нацистите, той е приет в разузнавателния център „Цепелин“, където преминава специално обучение под наблюдението и контрола на германския диверсант номер едно Ото Скорцени.

„Скорцени ми обясни какви лични качества трябва да има един терорист“, казва Таврин на съветските офицери на държавна сигурност по време на разпита. „Той говори в детайли за отвличането на Мусолини, което е организирал. Скорцени ми каза, че, ако искам да остана жив, трябва да действам решително и смело и да не се страхувам от смъртта, тъй като и най-малкото колебание и страх могат да бъдат моя край… Този разговор имаше за цел да ми покаже, че терористичната атака срещу охранявани лица е възможна, че се иска само личен кураж и увереност, а и че човекът, който проведе операцията, може да остане жив и да се превърне в „герой“, подобно на него.“

Arado Ar 232, снимка: Свободни източници

На Таврин са издадени няколко комплекта военни документи и награди, взети от военнопленници, включително звездата на Герой на Съветския съюз. Той трябва да отиде в Москва като майор от контраразузнаването СМЕРШ, но да се легализира в столицата като офицер от Червената армия в отпуск заради раняване.

Създавайки си съответните контакти, диверсантът планира да установи локацията на лидерите на съветската държава, както и маршрутите на правителствените автомобили. Най-добрата опция за „Героя на Съветския съюз“ е да бъде поканен на официално мероприятие в Кремъл и така максимално да се доближи до Сталин. Друга опция е да взриви колата на съветския лидер на улицата с гранатомет.

Нещата обаче не преминават по плана, измислен в Берлин. В нощта на 5 септември 1944 г. самолет Арадо Ar 232 с диверсантна група, включително Тварин и неговият радист (и съпруга) Лидия Шилова, е поразен от съветската противовъздушна отбрана над Смоленска област.

След като излизат от самолета, който каца аварийно, диверсантите се опитват да напуснат опасната зона възможно най-бързо, но скоро почти всички са задържани от съветите.

След разпити двойката става част от операция „Мъгла“, радиоигра, започната от съветското контраразузнаване срещу германците. До април 1945 г. Таврин редовно се свързва с началниците си в Третия райх, опитвайки се да ги убеди, че работи активно, за да изпълни задачата си. По време на операцията са неутрализирани още няколко германски диверсионни групи на територията на Съветския съюз.

Лидия Яковлевна Шилова и Пьотър Иванович Таврин Архивна

Когато войната приключва, Пьотър Таврин и Лидия Шилова са обвинени в държавна измяна и тероризъм срещу съветския режим. Екзекутирани са през 1952 година.

/източник: https://bg.rbth.com/

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

РЕКЛАМА

spot_img
Екип на News24sofia.eu
Екип на News24sofia.euhttp://wwww.news24sofia.eu
"Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) е водещият продукт от портфолиото на водещата дигитална медийна компания "Нюз 24 София" Нашата мисия е да информираме, да намираме, да анализираме и да забавляваме читателите, избрали нашите платформи. Новинарският портал "Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) е национален и е най-бързо развиващата се медия България. Тя стартира на 1 септември 2017 година. Медията е независима, изключително лоялна към читателите си и отговорна към хората, за които пише. Екипът е изграден от журналисти с богат професионален опит и млади репортери. Благодарение на екипа оператори, които са на разположение по 24 часа в денонощието, "Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) винаги разполага с актуални кадри и видео от всяко събитие. "Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) показва всички гледни точки, поставя проблеми и предлага решения. Среща ви както с хора от политиката, държавните институции, бизнеса и спорта, така и с представители на ъндърграунда и светските хроники. Целта, която екипът ни си е поставил, е създаването на една интелигентна и обективна медия. Всеки наш читател е и наш репортер – със сигнал, снимка или видеоклип.

Още от рубриката

Словашкият премиер се връща на работа след покушението

Роберт Фицо. Снимка АП/БТА Словашкият премиер Роберт Фицо, който оцеля...

Лявата коалиция води на изборите във Франция

Aлиансът от френски леви партии, събрани за предсрочни избори,...

Нетаняху решен да воюва до пълна победа в Газа

Всяко споразумение за примирие в Газа трябва да позволи...

60% избирателна активност на втория тур във Франция

Избирателната активност на балотажа на парламентарните избори във Франция...

Ирански боен кораб се обърна при ремонт

Иранският разрушител "Саханд" се е преобърна по време на...

Найден Тодоров оптимист за театъра: В НС има много депутати за кариера там

Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните....

Гърция арестува държавни служители, изнудвали фирми

Властите в Гърция разбиха престъпна група, изнудваща собственици на...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

Установиха отклонения в радиологичните показатели на водата в хасковското с. Бисер

Установени са отклонения в качеството на водата за питейно-битови...

Русия: С новата военна помощ САЩ удължават войната

Вероятно лейбъристите ще спечелят убедително

Пхенян изстреля нова тактическа ракета

Напрежение на Корейския полуостров

В Гърция арестуваха седем души за палежи срещу израелски хотел и синагога в Атина

Антитерористичната полиция на Гърция арестува седем души във връзка...

Ердоган настоява Израел да спре кланетата в Газа

Турският президент Реджеп Ердоган за пореден път критикува в...

САЩ: Северна Корея не е изпратила войски в Украйна

Пхенян помага на Москва със снаряди и патрони

ДАЗД се самосезира заради родители, дишали райски газ пред бебето си

Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) се самосезира...

Рамадан Аталай се чувства изключен „по заслуги“

Изключеният от ПГ на ДПС дългогодишен депутат Рамадан Аталай...

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg