https://www.gerb.bg/bg

ЕП одобри пакта за миграцията

Снимка: EPA

Европейският парламент (ЕП) прие 10 законодателни текста за реформиране на европейската политика в областта на миграцията и убежището, както беше договорено с държавите членки през декември, съобщават от пресцентъра.

Молбите за убежище трябва да се разглеждат по-бързо, включително на границите на ЕС, а връщанията да се извършват по-ефективно. Предвижда се подобряване на идентифицирането при пристигане; задължителни проверки за сигурносттa, уязвимостта и здраветo на лицата, влизащи незаконно в ЕС. Държавите членки могат да избират дали да поемат отговорност за кандидатите за убежище, да правят финансови вноски, или да предоставят оперативна подкрепа. По-добра реакция по време на кризисни ситуации и нова доброволна схема за презаселване на бежанци от трети държави

С приемането на този пакет, Парламентът отговаря на очакванията на гражданите да се засили борбата с всички форми на незаконна миграция и да се укрепи защитата на външните граници на Европейския съюз (ЕС), като същевременно се зачитат правата на човека, да се прилагат еднакво във всички държави членки общи правила за първото приемане на мигранти, да се засили ролята на ЕС и да се реформира европейската система за предоставяне на убежище въз основа на принципите на солидарност и справедливо разпределение на отговорността, както е изразено в предложения 42, параграф 2, 43, параграфи 1 и 2, 44, параграфи 1, 2, 3 и 4 от заключенията на Конференцията за бъдещето на Европа.

След като пакетът бъде официално одобрен от Съвета, законите ще влязат в сила след публикуването им в Официален вестник. Очаква се регламентите да започнат да се прилагат след две години. Що се отнася до Директивата относно условията на приемане, държавите членки ще разполагат с две години, за да въведат промените в националното си законодателство.

За да се подпомогнат държавите, подложени на миграционен натиск, другите членки ще трябва да дадат своя принос, като преместят кандидатите за убежище или лицата, ползващи се с международна закрила, на своя територия, като участват финансово или като предоставят оперативна и техническа подкрепа.

Критериите, съгласно които дадена държава членка е компетентна за разглеждането на молби за международна закрила (т.нар. Дъблински правила), също ще бъдат актуализирани.

Регламентът относно управлението на убежището и миграцията, представен от докладчика Томас Тобе (Швеция, ЕНП) беше подкрепен от 322 гласа „за“, 266 гласа „против“ и 31 гласа „въздържал се“.

С Регламента за справяне със ситуации на криза и форсмажорни обстоятелства се създава механизъм за реагиране при внезапно увеличаване на броя пристигащи, като се гарантира солидарност и подкрепа за държавите членки, изправени пред изключителен приток на граждани на трети държави.

Новите правила ще обхващат и инструментализирането на мигрантите, т.е. когато те се използват от трети държави или враждебни недържавни участници за опити на дестабилизиране на ЕС.

Законопроектът, представен от докладчика Хуан Фернандо Лопес Агилар (Испания, С&Д), беше потвърден с 301 гласа „за“, 272 гласа „против“ и 46 гласа „въздържал се“.

Съгласно нова рамка за презаселване и хуманитарно приемане държавите членки ще предложат да приемат на доброволна основа признати от ВКБООН бежанци от трети държави, които ще пътуват до територията на ЕС по законен, организиран и безопасен начин. Законопроектът, представен от докладчика Малин Бьорк (Швеция, Левица), беше приет с 452 гласа „за“, 154 гласа „против“ и 14 гласа „въздържал се“.

Лицата, които не отговарят на условията за влизане в ЕС, ще бъдат подложени на процедура за предварителен скрининг, включително установяване на самоличността, събиране на биометрични данни и проверки на здравето и сигурността, в рамките на период до седем дни. Държавите членки ще трябва да създадат независими механизми за наблюдение, за да гарантират зачитането на основните права.

Текстът, представен от докладчика Биргит Зипел (Германия, С&Д), беше одобрен с 366 гласа „за“, 229 гласа „против“ и 26 гласа „въздържал се“. Евродепутатите одобриха и нови правила за централизираната информационна система за съдимост за граждани на трети държави (ECRIS-TCN), с 414 гласа „за“, 182 гласа „против“ и 29 гласа „въздържал се“.

В целия ЕС ще бъде установена нова обща процедура за предоставяне и отнемане на международна закрила. В бъдеще обработването на молбите за убежище на границите на ЕС ще трябва да протича по-бързо, с по-кратки срокове за неоснователни или недопустими молби.

Текстът, представен от докладчика Фабиен Келер (Франция, Renew), беше одобрен с 301 гласа „за“, 269 гласа „против“ и 51 гласа „въздържал се“. За процедурата по връщане на границата резултатът беше 329 гласа „за“, 253 гласа „против“ и 40 гласа „въздържал се“.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

РЕКЛАМА

spot_img
Екип на News24sofia.eu
Екип на News24sofia.euhttp://wwww.news24sofia.eu
"Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) е водещият продукт от портфолиото на водещата дигитална медийна компания "Нюз 24 София" Нашата мисия е да информираме, да намираме, да анализираме и да забавляваме читателите, избрали нашите платформи. Новинарският портал "Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) е национален и е най-бързо развиващата се медия България. Тя стартира на 1 септември 2017 година. Медията е независима, изключително лоялна към читателите си и отговорна към хората, за които пише. Екипът е изграден от журналисти с богат професионален опит и млади репортери. Благодарение на екипа оператори, които са на разположение по 24 часа в денонощието, "Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) винаги разполага с актуални кадри и видео от всяко събитие. "Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) показва всички гледни точки, поставя проблеми и предлага решения. Среща ви както с хора от политиката, държавните институции, бизнеса и спорта, така и с представители на ъндърграунда и светските хроники. Целта, която екипът ни си е поставил, е създаването на една интелигентна и обективна медия. Всеки наш читател е и наш репортер – със сигнал, снимка или видеоклип.

Още от рубриката

Делян Пеевски след взрива в Турция: От ДПС сме готови да съдействаме

Председателят на ДПС изказва искрените си съболезнования

Съдът остави в ареста хакера „Емил Кюлев“

Съдът в неделя остави за постоянно в ареста хакера Теодор...

Петима загинали и над 60 ранени при експлозия в Турция (СНИМКИ)

Сграда в турския град Измир е била частично разрушена...

„Национален сбор“ води на изборите във Франция, според exit poll

Крайнодясната партия "Национален сбор" (НС) на Марин льо Пен...

Венецуела проведе репетиция на изборите за президент

Венецуела проведе в неделя репетиция на изборите, по-малко от...

Мъж пострада леко след катастрофа на АМ „Тракия“

Мъж катастрофира на бензиностанция на автомагистрала "Тракия" малко след...

Червено ниво за тероризъм до вторник в Сърбия

Сръбският президент Александър Вучич заяви в неделя, че червеното...

„Да, България“ готови да надграждат и разширяват ПП-ДБ

На свое заседание днес Националният съвет на "Да, България"...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

Медведев за санкциите на ЕС: Русия не забравя и не прощава

Русия ще преживее новите санкции, но няма да забрави...

Иран не успя да си избере президент на първи тур

Масуд Пезешкиан печели над 10 милиона гласа

ПП-ДБ-СС поиска смяна на ръководствата на 6 общински дружества

Групата на ПП-ДБ-СС в СОС поиска смяна на ръководствата...

ГДБОП и ДАНС пресякоха търговия с химически вещества (СНИМКИ)

ГДБОП и ДАНС пресякоха престъпната схема за търговия с...

В Русия харесаха Даниил Видински за патриарх на България (СНИМКИ)

Изборът на нов патриарх на Българската православна църква (БПЦ)...

В Полша дирят руска следа в серия от пожари в страната

От началото на годината са разследвани десетима души

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg