https://www.gerb.bg/bg

Работодателите искат МОН да преструктурира държавния план-прием

Снимка: пресцентър на МОН

Необходима е единна държавна политика при приема и реализацията на завършилите висше образование, за да се постигне реално обвързване на обучението с националните потребности на пазара на труда и за повишаване на ефекта от инвестициите на публични средства във висшето образование. Това е едно от предложенията, които направи заместник-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева по време на провелия се днес Национален съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ).

По думите й трябва да се създадат условия за постигане на съответствие между търсенето и предлагането на специалисти както със средно професионално, така и с висше образование чрез проучване, идентифициране и краткосрочно и дългосрочно прогнозиране на потребностите на икономиката.

Зам.-министърът на образованието подчерта, че България се нуждае от кадри с добро образование по търсените от работодателите професии.

За съжаление в момента системата на висшето ни образование „произвежда“ редица кадри с квалификация, която не е търсена от пазара на труда„, смята тя.

Мариета Георгиева посочи, че над 40% от „свръх квалифицираните“ кадри с висше образование работят на работни места, които изискват по-ниски образователни и квалификационни изисквания или се вливат в редиците на безработните. Това от своя страна води до загуба на човешки ресурс.

В момента тече подготовката на държавния план-прием за средното и висшето образование и не е късно да се положат усилия той да бъде приведен в съответствие с нуждите на пазара„, заяви председателят на УС на АИКБ.

Наред с това от АИКБ обърнаха внимание на представителите на министерството, че е от изключителна важност е държавният план-прием да бъде съобразен с броя на завършващите средно образование, като броят на откритите места за студенти да е до максимум 50% от общия брой завършващи. Това щяло да даде възможност за по-голяма конкуренция сред кандидат-студентите и съответно изграждане на подходящи специалисти, които бързо да преминат прехода от образование към заетост.

От асоциацията посочиха, че сходни проблемите има и при планиране на местата за ученици в средното професионално образование. Според тях местата не са съобразени с демографските промени, налице е все още неразбиране на ученици и родители за нуждата от придобиването на професия, която да е ориентирана към бъдещите потребности на пазара на труда. Същевременно все по-притеснителни стават резултатите от Програмата за международното оценяване на учениците PISA, според което 54% от българските ученици са функционално неграмотни, което поставя България на предпоследно място от всички страни членки на Европейския съюз.

Зам.-министър Георгиева уточни, че в момента за Министерство на образованието и науката е приоритет да се наложи политика на превес на професионалното над профилираното средно образование, като съотношението на този етап е 57 към 43 на сто.

Напълно сме съгласни, че структурата на образованието трябва да отговаря на обществения интерес и нуждите на пазара на труда. Това е наше намерение и основна цел„, допълни зам.-министърът.

По думите на Мариета Георгиева от МОН са предприели няколко мерки, с които считат, че ще са полезни и ще дадат глътка въздух на работодателите. Първата е, че държавата ще поеме осигурителните вноски на учениците в дуална форма на обучение. Втората е, че заедно с МТСП се работи по механизъм, чрез който да се облекчи заемането на свободни работни места от чужди граждани, които са завършили висшето си образование у нас.

Членовете на НС на АИКБ изразиха притеснение от факта, че степента на подготовка на студентите не съответства на потребностите на бизнеса, тъй като е предимно теоретична. Според тях все още липсва широкомащабна кампания за популяризиране на възможността студентите да сключват договор с работодателите срещу поемане на разходите за обучението им изцяло от държавата.

Сред другите важни теми, които Националният съвет на АИКБ обсъди с екипа на Министерство на образованието и науката, бяха още дуалното обучение, промените в списъка с професии за професионално образование и обучение.

От АИКБ обещаха продължение на темата, като за целта ще бъде организирана специална кръгла маса.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

РЕКЛАМА

spot_img

Още от рубриката

Пожар обхвана района на Мъглиж

Голям пожар е избухнал в района на с. Ветрен,...

Обявяват частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево

Областният управител на Кюстендил обявява частично бедствено положение в...

В Русия харесаха Даниил Видински за патриарх на България (СНИМКИ)

Изборът на нов патриарх на Българската православна църква (БПЦ)...

Мъж се е удавил край Созопол

Трагичен инцидент по Южното Черноморие

Митничари откриха 22 хил. кутии цигари, укрити в кутии за баница (СНИМКИ/ВИДЕО)

https://www.youtube.com/watch?v=H31Q8gm2oyw Митнически служители откриха 22 хиляди кутии цигари, укрити в...

Обявиха безсрочно бедствено положение в с. Овча могила заради безводие

Безсрочно бедствено положение обявиха в свищовското село Овча могила...

БСП-София не признава връщането на Иван Таков начело на структурата

БСП-София не признава решенията на контролната комисия на партията...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

Иран избира президент

В Иран се провеждат президентски избори. Иранците трябва да...

Асен Василев: С жестове правителство няма да стане

Приходите в хазната вървят по план, но проблемите по...

ЕК: Северна Македония трябва да промени Конституцията си, за да продължи към ЕС

Северна Македония трябва да промени Конституцията си, както обеща,...

Заедно за ново начало на Лявото: БСП се консолидира с инакомислещите в партия

Временното ново ръководство на БСП обсъжда предложения за мерки...

КНДР изстреля поредна балистична ракета

Северна Корея изстреля балистична ракета към морето до източното...

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg